25 slov o modlitbe

MODLITBA AKO KRÍŽ

Starší pán začal trpieť na Alzheimerovou chorobou. Jeho rodina s bolesťou sledovala, ako postupne stráca pamäť. Najskôr zabúdal bežné veci, ako otvoriť a zatvoriť kohútik s vodou, či zapnúť a vypnúť svetlo. Čoskoro si už nedokázal spomenúť ani na ľudí, ktorí boli jeho dlhoročnými priateľmi. Potom zabudol mená svojich detí a nerozpoznal svoju manželku. Keď sa jeho život chýlil ku koncu, a zostal pripútaný na lôžko, rodina sa zhromaždila okolo jeho postele. Nikoho z nich nepoznal. Manželka mu dala do ruky malý krížik. Najprv nechápal, čo sa robí, ale potom čo sa pozorne zahľadel na krížik,  jeho oči sa jemne rozžiarili a z jeho úst vyšli slová: „Ježiš.“ Zabudol na všetko, ale predsa si zapamätal to najpodstatnejšie pre svoj život.

Aj náš život je plný rôznych strát: Strácame nielen pamäť, ale aj prácu, zdravie, silu, priateľov, známych, ba niekedy sa zdá, že aj Boha a jeho prítomnosť. V pozemskom živote, ktorý naši predkovia nazvali „slzavým údolím“, každý z nás nesie svoj kríž, aj keď o tom  nerozpráva. Je to kríž obťažený údermi osudu, zraneniami v medziľudských vzťahoch ale i našimi vlastnými zlyhaniami. Naše vnútro, túžiace po svetle, je vo tme, zatiahnuté mrakmi pochybností a nechuti ku všetkému: aj k modlitbe. Ťažké je aj ticho Boha, ku ktorému voláme, a zdá sa nám, že neodpovedá. Modlitba sa stáva krížom, lebo nie je ľahké uniesť mlčanie Boha a jeho zdanlivú neprítomnosť.

Ak čosi také prežívam, je dobré si pripomenúť, že nie som prvý, čo nesie kríž a zakúša mlčanie Boha. Ježiš sa na kríži identifikuje s nami natoľko, že dobrovoľne vstupuje do  temnoty, v ktorej zakusuje bolestnú odlúčenosť od Boha, spôsobenú hriechom. Svedčí o tom výkrik na kríži: „Bože môj, Bože môj, prečo si ma opustil“ (Mt 27, 46). No v týchto slovách sa skrýva aj lúč svetla, ktoré svieti v tejto tme bolesti. Nie je to totižto zúfalý výkrik opustenosti, ale slová Žalmu 22, ktoré dostávajú svoj plný zmysel práve v Ježišovom kríži. Tento Žalm vyjadruje nielen mlčanie Boha, ale je plný dôvery a nádeje, lebo v ňom čítame aj slová: „Chváľte Pána, vy, ktorí sa ho bojíte, …veď on nepohŕda, ani neopovrhuje nešťastným chudákom; ani svoju tvár neodvracia od neho, lež vyslyší ho, keď volá k nemu.“ (Žalm 2, 24.25). Nie je to výkrik zúfalstva: Je to len časť modlitby, ktorá končí v istote dôvery v Božiu pomoc.

Aj nám sa niekedy môže stať, že z dôvodu vnútornej tmy a utrpenia, nemáme chuť sa modliť. Keď už nemáme silu na slová, stačí naša túžba po Pánovi a jeho pomoci. Alebo aj krátky pohľad na Ukrižovaného na kríži, spojený s povzdychom: „Pane Ježišu, pomôž mi!“ Podobne je dobré si uvedomiť, že môžeme počítať aj s modlitbou Cirkvi. Okrem slávenia Eucharistie, ktorej ovocie milostí sa dostáva aj jej trpiacim členom, je to aj pobožnosť Krížovej cesty. Stretneme tam napr. aj Veroniku, ktorá pohnutá súcitom a láskou, chce uľaviť Ježišovi v jeho bolesti a podáva mu šatku. Jej odvážny čin nás učí, aby sme sa pri nesení nášho kríža nesústredili iba na bolesť, ale všímali si aj malé skutky lásky ľudí, ktorí nám chcú pomôcť a majú nás radi. Kde je kríž, tam je vždy aj Ježiš, a blažený je ten, ktorý ho tam objaví, lebo v ňom nájde útechu a posilu.

Ani sv. Arnold nebol uchránený od krížov života. Každý deň sa preto modlil Pobožnosť krížovej cesty, aby objavoval prítomnosť Pána na vlastnej krížovej ceste. V prvom roku otvorenia misijnému domu v Steyli narazil na neprijatie a nepochopenie najbližších spolupracovníkov. Svojmu bratovi Juniperovi sa priznáva: „Brat môj, cítim sa, akoby som bol ťahaný cez tŕnie,“ – a potom mu začali tiecť slzy. Z poučení, ktoré nám zanechal vidno, že sa veľa naučil v škole kríža. Uveďme len jedno poučenie: „Duša, ktorá dokáže uprostred utrpenia zvolať s Jóbom: ,Aj keď si ma udrel, budem ti dôverovať,’ veľa získa zo všetkého utrpenia a protivenstiev. Usilujme sa objať kríž, ktorý nám Pán dáva, a s láskou ho pobozkať.“

Modlime sa: Pane Ježišu, ty si nikdy nebol bližšie k víťazstvu, ako keď sa zdalo, že si všetko prehral. Daj nám milosť, aby tvoj kríž bol aj pre nás základom našej nádeje. Amen.

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie