25 slov o modlitbe

MODLITBA AKO NEBO

Podcast:

Ako by sme odpovedali, keby sa nás niekto spýtal: „Čo myslíš, je nebo aj na zemi?“ Naša odpoveď by asi záležala od toho, čo chápeme pod výrazom „nebo“. Ak nebo chápeme v duchu Ježišových slov: „V dome môjho Otca je mnoho príbytkov“ (Jn 14, 2),  potom by sme odpovedali záporne, pretože v tomto prípade nebo je naším večným domovom, kam prídeme až po ukončení našej pozemskej púte. No ak nebo chápeme v zmysle Ježišových slov: „Božie kráľovstvo je medzi vami“ (Lk 17, 22), čiže ako Božiu prítomnosť a pôsobenie vo svete, potom by sme odpovedali „áno“. Boh nie je len v nebi, je aj tu na zemi, je blízo nás. Toto všetko vieme, lebo sme veriaci. No dokonca aj neveriaci používajú výraz „nebo na zemi“ a to v prenesenom zmysle; na vyjadrenie zážitku šťastia, lásky, krásy či dobra.

Dotyk neba na zemi môžeme prežívať zvlášť pri slávení liturgie. Keď slávime Eucharistiu, Baránkovu obetu, spájame sa liturgiou, ktorá sa slávi v nebi. So slávením Eucharistie súvisí aj eucharistická adorácia, ktorou pokračujeme v oslave Boha a zotrvávame pri Ježišovi Kristovi, prítomnému v Najsvätejšej sviatosti. Adorácia má v sebe podobné prvky, ako aj nebeské liturgia. Je to zrejmé z opisu videnia neba v knihe Zjavenia sv. Jána apoštola. Ján vidí pred Božím trónom veľké množstvo ľudí z rôznych národov, kmeňov a jazykov a píše: „Stáli pred trónom a pred Baránkom…a  mohutným hlasom volali: „Spása nášmu Bohu, ktorý sedí na tróne, a Baránkovi!“ Všetci anjeli stáli okolo trónu, starcov a štyroch bytostí, padli na tvár pred trónom, klaňali sa Bohu a volali: „Amen! Dobrorečenie a sláva, múdrosť a vďaka, česť a moc i sila nášmu Bohu na veky vekov. Amen. (Zjv 7, 9-12).

Pri eucharistickej adorácii sa deje čosi podobné: V centre je Boží Baránok, Ježiš Kristus, prítomný v Najsvätejšej sviatosti a spoločenstvo veriacich ho oslavuje a klania sa mu. Kto adoruje, je už akoby „jednou nohou v nebi“, lebo má účasť na nebeskej liturgii. Zároveň sa však pripravuje na to, čo raz bude robiť po celú večnosť: chváliť Boha a klaňať sa mu. Sv. Ján Pavol II. vydáva krásne svedectvo o tom, čo sa dá zažiť pri takejto adorácii: „Je krásne, keď môžeme spočinúť na Ježišovej hrudi ako milovaný učeník (porov. Jn 13, 25) a nechať sa preniknúť nekonečnou láskou jeho srdca. Ak má dnešné kresťanstvo charakterizovať predovšetkým „umenie modlitby“, ako potom necítiť novú potrebu dlhšie sa utiahnuť v duchovnom rozhovore, v tichej adorácii, v postoji lásky pred Kristom, prítomným v Najsvätejšej sviatosti? Koľkokrát, moji milí bratia a sestry, som mal túto skúsenosť a načerpal som z nej silu, potechu a podporu!“ (Cirkev žije z Eucharistie, 25).

Nebo nás nečaká až po smrti, ale je už aj tu, na zemi. Zakúsi to každý, kto si zamiloval spočinutie pri Pánovi počas eucharistickej adorácie. Takto v ňom aj rastie túžba, uvidieť raz z tváre do tváre toho, komu sa teraz klania a po ktorom túži jeho srdce.

Takúto skúsenosť mal aj sv. Arnold. Hneď potom, ako otvoril svoj prvý misijný dom v Steyli, zaviedol v ňom 40 hodinovú eucharistickú adoráciu. Oltár, kde bola vystavená Oltárna sviatosť, musel byť nádherne vyzdobený, a v prvom rade adorovalo deväť spolubratov, reprezentujúcich 9 chórov anjelov. Chcel, aby to všetkým, ktorí prídu adorovať, pripomínalo nebeskú liturgiu a mohli pritom zakúsiť „kúsok neba“ na zemi. Nebo chcel mať aj pred očami – preto si za hlavný motív oltára v hornom kostole zvolil výjav z videnia sv. Jána apoštola: Poklonu starcov Božiemu Baránkovi. Keď strávil hodiny v tichej poklone pred týmto oltárom, zostával síce na zemi, ale srdcom bol v nebi.

Modlime sa:  Pane Ježišu, s tebou prišlo nebo na zem. Aby sme sa o tom presvedčili, pozývaš nás, aby sme zostávali v tvojej láske a bdeli s tebou. Daj nám milosť, aby sme si nachádzali čas na teba, a vzdávali ti slávu, česť a poklonu, teraz i na veky vekov. Amen

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie