Narodil sa 15. marca 1831 v Limone pri jazere Garda v severnom Taliansku ako dieťa veľmi chudobnej robotníckej rodiny. V akých pomeroch žil, ukazuje aj tá skutočnosť, že Daniel ako jediný z 8 detí prežil 18. rok života. V jednom inštitúte, ktorý založil kňaz pre chudobné a nadané deti, dostal Daniel dobré školské vzdelanie. Tu sa rozhodol, že sa stane kňazom.
Vzrástol v ňom záujem o Afriku a misie. Prvé nasadenie Comboniho v Afrike stroskotalo: s piatimi spoločníkmi bol v r. 1857 poslaný do Sudánu. Po roku však traja z jeho spoločníkov zomreli. Sám Comboni sa musel ťažko chorý vrátiť do Európy. Počas svojho liečenia a zotavenia v Európe vypracoval Daniel Comboni „Plán na znovuzrodenie Afriky“:
- misiu v Afrike musí niesť celá Cirkev
- v Afrike musia ohlasovať evanjelium sami Afričania, pričom ich pomocníkmi majú byť misionári z Európy
- misie musia uzatvárať v sebe ľudskú podporu a oslobodenie z každého druhu otroctva
Tento svoj plán predostrel v r. 1864 cirkevnej vrchnosti v Ríme. Plán bol prorocký a ukazoval cestu. Pretože však zamýšľané misijné hnutie sa neuskutočnilo, otvoril Comboni vo Verone v Taliansku v r. 1867 „Malý misijný inštitút pre Afriku.“ Bola to pestrá skupina kňazov a laikov z viacerých národností. Držal ich pospolu rovnaký ideál a Comboniho osobnosť. V tom istom roku dal sa Comboni na cestu do Afriky s niekoľkými spoločníkmi a založil s niekoľkými spolubratmi pobočku Spoločnosti v Káhire.
Comboni neúnavne cestoval po Európe, aby zmobilizoval katolícku verejnosť pre Afriku. Aj pápeža vedel oduševniť za svoj plán. Pápež prerušil oživenú misiu, vymenoval Comboniho za Apoštolského provikárapre Strednú Afriku a v r. 1877 bol vymenovaný a vysvätený za biskupa Chartúmu. Tu úspešne bojoval proti obchodovaniu s otrokmi a zakladal misijné stanice. Vedel oduševniť ľudí. Mnohí z jeho spoločníkov zomreli na tropické choroby. Comboni zomrel na tropickú horúčku v r. 1881.
Čo on začal, v tom pokračujú dnes jeho misijné sestry a misionári v 44 krajinách Afriky, Ameriky a Ázie.
Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!