Evanjelium:
Ježiš sa v sile Ducha vrátil do Galiley a chýr o ňom sa rozniesol po celom kraji. Učil v ich synagógach a všetci ho oslavovali. Prišiel aj do Nazareta, kde vyrástol. Podľa svojho zvyku vošiel v sobotu do synagógy a vstal, aby čítal. Podali mu knihu proroka Izaiáša. Keď knihu rozvinul, našiel miesta, kde bolo napísané: „Duch Pána je nado mnou, lebo ma pomazal, aby som hlásal evanjelium chudobným. Poslal ma oznámiť zajatým, že budú prepustení, a slepým, že budú vidieť; utláčaných prepustiť na slobodu a ohlásiť Pánov milostivý rok.“ Potom knihu zvinul, vrátil ju sluhovi a sadol si. Oči všetkých v synagóge sa upreli na neho. A on im začal hovoriť: „Dnes sa splnilo toto Písmo, ktoré ste práve počuli.“ Všetci mu prisviedčali a divili sa milým slovám, čo vychádzali z jeho úst. (Lk 4, 14-22)
Podcast:
Zamyslenie:
Dnešné evanjelium nás privádza na začiatok verejného pôsobenia Ježiša Krista. Po tom, čo bol pokrstený v Jordáne a viedol ho Duch na púšť, vracia sa naplnený mocou Ducha Svätého a začína učiť. Evanjelista Lukáš nám podáva obraz Ježiša, ktorý v synagóge v Nazarete otvára knihu proroka Izaiáša a prečítava slová, ktoré hovoria o príchode Mesiáša.
Táto scéna nie je len opísaním historickej udalosti. Ježiš tu odhaľuje svoju identitu a poslanie. Týmto slovám by sme mali venovať osobitú pozornosť, pretože obsahujú jadro evanjelia a sú pozvaním k premýšľaniu nad vlastným životom a poslaním.
- Ježišovo poslanie: Hlásať evanjelium chudobným
Prvou úzko spomenutou skupinou sú chudobní. Nie je to len materiálna chudoba, ktorú má Ježiš na mysli. Chudobnými sú v biblickom ponímaní tí, ktorí si uvedomujú svoju závislosť od Boha. Tým, ktorí nemajú pocit, že si vystačia sami, ale otvárajú svoje srdcia na prijatie Božej milosti, je adresovaná spása. Áno, chudobným v duchu patrí Božie kráľovstvo, ako to neskôr Ježiš vyhlásil v blahoslavenstvách.
Preto aj nás toto slovo vyzýva, aby sme sa zamysleli nad tým, ako pristupujeme k životu. Niekedy sa nám môže zdať, že ústredné miesto v našom živote zaberá majetok, kariéra alebo uznanie od druhých. Ale Ježiš prichádza k tým, ktorí sú ochotní otvoriť ruky a prijať jeho lásku.
2. Oslobodenie zajatých a uzdravenie slepých
Ježišovo poslanie je aj oslobodiť zajatých. Tu nejde len o fyzické otroctvo. Významný je aj duchovný rozmer. Ľudia sú často zajatcami hriechu, strachu, závislostí alebo nesprávnych rozhodnutí. Ježiš prichádza, aby týchto zajatcov prepustil na slobodu.
Slepým prináša uzdravenie. Niektorí sú slepí fyzicky, iní duchovne. Duchovná slepota nám bráni vidieť pravdu, pochopiť Boží plán a zmysel našich životov. Uzdravenie prichádza cez osobný vzťah s Ježišom, ktorý nám pomáha objaviť svetlo pravdy.
Teologický pohľad: Oslobodenie ako nový exodus
Cirkevní otcovia často v Ježišovom poslaní videli paralelu s exodom ľudu z Egypta. Tak ako Mojžiš oslobodil Izraelitov zo zajatia, tak aj Ježiš oslobodzuje svoj ľud. Ale kým exodus v Starom zákone bol fyzickým oslobodením, Kristus prináša oslobodenie duchovné. Svätý Augustín v jednom zo svojich kázaní hovorí: „Kristus je naším osloboditeľom, ktorý nám ukázal cestu pravdy a slobodu detí Božích.“
3. Vyhlásenie milostivého roka Pána
Milostivý rok v starozákonnom kontexte znamenal obnovenie, odpustenie dlhov, slobodu pre otrokov a väčší pokoj v spoločnosti. Ježiš týmto vyhlásením naznačuje, že jeho príchod prináša nové obdobie – obdobie milosti. Nie je to len jeden rok, ale celá nová éra, v ktorej sa Boh osobitne sklonil k človeku.
Pre nás to znamená život v Božej prítomnosti. Každý deň je príležitosťou, aby sme začali odznova, prijali Božie odpustenie a podávali ho druhým.
Dnešné evanjelium nám pripomína, že Ježišovo poslanie nie je len historickou udalosťou, ale prebieha aj dnes. Ježiš stále hlása dobrú zvesť, oslobodzuje zajatých, otvára oči slepým a prináša Božiu milosť do našich životov.
Preto sa pýtajme sami seba:
- Kde vo svojom živote potrebujem oslobodenie?
- Aké oblasti potrebujú svetlo Božej pravdy?
- Sme ochotní prijať milosť a podeliť sa o ňu s druhými?
Duch Svätý, ktorý viedol Ježiša, nás môže viesť aj dnes. Nech je každý z nás otvorený na Božie slovo a nech sa stane nástrojom Ježišovho poslania vo svete.
Nech nám Pán pomáha byť nositeľmi nádeje, oslobodenia a radosti evanjelia.
Modlitby Spoločnosti Božieho Slova:
Štvrťhodinová modlitba
Bože, večná pravda, veríme v teba.
Bože, naša sila a spása, dúfame v teba.
Bože, nekonečná dobrota, milujeme ťa celým srdcom.
Svoje Slovo si poslal ako Spasiteľa sveta. Učiň, aby sme v ňom boli všetci jedno.
Vylej na nás Ducha svojho Syna, aby sme oslavovali tvoje meno. Amen.
Vzývanie patrónov Spoločnosti Božieho Slova
Vtelené Božie Slovo oživuj nás svojim Duchom.
Najčistejšia Matka Božia priveď všetkých k svojmu Synovi.
Svätý Michal, Gabriel a Rafael pomáhajte šíriť Božie kráľovstvo na zemi.
Svätý Jozef, Joachim a Anna vyprosujte nám služobníkov evanjelia.
Svätý Peter a Pavol, Ján a Ondrej pomáhajte hlásateľom viery.
Svätý Gregor, Augustín a Vincent prihovárajte sa za všetky stavy Cirkvi.
Svätý Arnold, Jozef, bl. Mária, Jozefa a mučeníci našej Spoločnosti pomáhajte nám v apoštolskej práci.
Pred svetlom Slova a Duchom milosti nech ustúpi temnosť hriechu a noc nevery, a nech žije Srdce Ježišovo v srdciach všetkých ľudí. Amen.
Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!