Čítanie:
Všetci sme blúdili ako ovce, išli sme každý vlastnou cestou; a Pán na neho uvalil neprávosť nás všetkých. Obetoval sa, pretože sám chcel, a neotvoril ústa; ako baránka viedli ho na zabitie a ako ovcu, čo onemie pred svojím strihačom, (a neotvoril ústa). Z úzkosti a súdu ho vyrvali a kto pomyslí na jeho pokolenie? Veď bol vyťatý z krajiny živých, pre hriech svojho ľudu dostal úder smrteľný. So zločincami mu dali hrob, jednako s boháčom bol v smrti, lebo nerobil násilie, ani podvod nemal v ústach. Pán dovolil zdrviť ho slabosťou … keď dá svoj život na obetu za hriech, uvidí ďaleké potomstvo a podarí sa skrze neho Pánova vôľa. Po útrapách svojej duše uvidí svetlo a nasýti sa poznaním. Boh hovorí: Môj spravodlivý služobník svojou vedomosťou ospravedlní mnohých a on ponesie ich hriechy. Preto mu dám za údel mnohých a početných dostane za korisť, lebo vylial svoju dušu na smrť a pripočítali ho k zločincom. On však niesol hriechy mnohých a prihováral sa za hriešnikov. (Iz 53, 6-12)
Podcast:
Zamyslenie:
Tento úryvok patrí medzi najhlbšie starozákonné proroctvá o trpiacom Božom služobníkovi. Predpovedá Kristovo utrpenie a jeho obetu za hriechy ľudstva. Pozýva nás k zamysleniu nad tým, čo všetko Ježiš podstúpil pre našu spásu. V jeho obeti vidíme nekonečnú Božiu lásku, ktorá sa prejavila v tichom prijatí utrpenia a odovzdanosti do Otcovej vôle.
1. „Všetci sme blúdili ako ovce…“ (Iz 53, 6)
Izaiáš hovorí o univerzálnej realite hriechu. Človek sa často odvracia od Boha a blúdi vo vlastných túžbach. Boh nás však nenechal napospas osudu – poslal Krista, aby nás zachránil. Ježiš je pastier, ktorý hľadá stratené ovce a privádza ich späť k životu v pravde.
Toto slovo nás vedie k otázke: Som si vedomý, že potrebujem Božie vedenie, alebo si myslím, že všetko zvládnem sám? Každý hriech je v podstate odmietnutím Božej múdrosti a cesty. Preto sa potrebujeme denne obnovovať v dôvere v Pána a nechať sa viesť jeho hlasom.
2. Obetoval sa, pretože sám chcel…“ (Iz 53, 7)
Boží služobník trpí v tichosti. Neprotestuje, neprieči sa Božej vôli. V tom vidíme Kristovu silu – keď ho obviňovali, mlčal; keď ho bičovali, neodplácal; keď ho ukrižovali, modlil sa za prenasledovateľov.
Ježišovo mlčanie nie je slabosťou, ale prejavom dôvery v Otca. Koľkokrát sa my búrime proti utrpeniu? Každé trápenie môžeme obetovať s Kristom, aby nadobudlo večný význam. Ježiš nám ukazuje, že kríž má zmysel, ak ho prijmeme v jednote s ním.
3. „Obetoval svoj život na smrť…“ (Iz 53, 12)
Kristova obeta nebola náhoda – bola to vedomá a dobrovoľná smrť za nás. Jeho vykúpenie je účinné aj dnes. Pri každej svätej omši sa sprítomňuje jeho smrť a zmŕtvychvstanie.
Táto pasáž nás pozýva k vďačnosti. Kristus zomrel, aby sme mohli žiť. Ako na to odpovedáme? Sme ochotní žiť podľa jeho príkladu? Nech nás jeho láska vedie k hlbšej viere a životu, ktorý ho odráža. Kiežby sme sa aj my naučili každý deň prijímať svoj kríž s nádejou, že vo svetle večnosti každé utrpenie prinesie duchovné ovocie.
Myšlienky súvisiace s dnešným evanjeliom:
– „Kríž je najhlbšie sklonenie sa Božstva k človeku. Kríž je ako dotyk večnej lásky na najbolestivejšie rany pozemskej existencie človeka.“ (sv. Ján Pavol II.)
– „Odpustenie si vyžaduje cenu – predovšetkým od toho, kto odpúšťa (…). Boh mohol prekonať ľudskú vinu a utrpenie len tak, že do hry zapojil seba samého, že sa vo svojom Synovi stal trpiacim, ktorý toto bremeno niesol a prekonal ho svojím sebaodovzdaním.“ (Jn 4, 14) (Benedikt XVI.)
– „Túžba prijať Otcov plán vykupiteľskej lásky inšpirovala celý Ježišov život, pretože jeho vykupiteľské utrpenie bolo samotným dôvodom jeho vtelenia. A tak sa pýtal: ‚A čo mám povedať? ‚Otče, zachráň ma od tejto hodiny?‘ Nie, preto som prišiel do tejto hodiny‘ (Jn 12, 27). A opäť: „Či nemám piť kalich, ktorý mi dal Otec?“ (Jn 18,11). Z kríža, tesne pred slovami ‚Dokonané je‘ (Jn 19, 30), povedal: ‚Žíznim‘.“ (Katechizmus Katolíckej cirkvi, č. 607)
Modlitby Spoločnosti Božieho Slova:
Štvrťhodinová modlitba
Bože, večná pravda, veríme v teba.
Bože, naša sila a spása, dúfame v teba.
Bože, nekonečná dobrota, milujeme ťa celým srdcom.
Svoje Slovo si poslal ako Spasiteľa sveta. Učiň, aby sme v ňom boli všetci jedno.
Vylej na nás Ducha svojho Syna, aby sme oslavovali tvoje meno. Amen.
Vzývanie patrónov Spoločnosti Božieho Slova
Vtelené Božie Slovo oživuj nás svojim Duchom.
Najčistejšia Matka Božia priveď všetkých k svojmu Synovi.
Svätý Michal, Gabriel a Rafael pomáhajte šíriť Božie kráľovstvo na zemi.
Svätý Jozef, Joachim a Anna vyprosujte nám služobníkov evanjelia.
Svätý Peter a Pavol, Ján a Ondrej pomáhajte hlásateľom viery.
Svätý Gregor, Augustín a Vincent prihovárajte sa za všetky stavy Cirkvi.
Svätý Arnold, Jozef, bl. Mária, Jozefa a mučeníci našej Spoločnosti pomáhajte nám v apoštolskej práci.
Pred svetlom Slova a Duchom milosti nech ustúpi temnosť hriechu a noc nevery, a nech žije Srdce Ježišovo v srdciach všetkých ľudí. Amen.

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!