Evanjelium:
Keď Ježiš prišiel do Nazareta, povedal ľudu v synagóge: „Veru, hovorím vám: Ani jeden prorok nie je vzácny vo svojej vlasti. Ale vravím vám pravdu: Mnoho vdov bolo v Izraeli za dní Eliáša, keď sa zavrelo nebo na tri roky a šesť mesiacov a nastal veľký hlad po celej krajine. A ani k jednej z nich nebol poslaný Eliáš, iba k onej vdove do Sarepty v Sidone. A mnoho malomocných bolo v Izraeli za proroka Elizea, a ani jeden z nich nebol očistený, iba Sýrčan Náman.“ Keď to počuli, všetkých v synagóge zachvátil hnev. Vstali, vyhnali ho z mesta a viedli ho až na zráz vrchu, na ktorom bolo ich mesto postavené, a odtiaľ ho chceli zhodiť. Ale on prešiel pomedzi nich a odišiel. (Lk 4, 24-30)
Podcast:
Zamyslenie:
Ježiš nám v dnešnom evanjeliu hovorí, že „žiadny prorok nie je vzácny vo svojej vlasti.“ (Lk 4, 24). Použitím tohto príslovia sa predstavuje ako prorok. Prorok je ten, kto hovorí v mene iného, ten, kto nesie posolstvo iného. U Židov boli proroci ľudia poslaní Bohom, aby slovami alebo znameniami ohlasovali Božiu prítomnosť, príchod Mesiáša, posolstvo spásy, pokoja a nádeje. Ježiš je prorok par excellence, očakávaný Spasiteľ; v ňom sa naplnili všetky proroctvá. Ale podobne ako za čias Eliáša a Elizea, Ježiš nie je dobre prijatý medzi vlastným ľudom, lebo práve oni ho v hneve „vyhnali z mesta“ (Lk 4, 29).
Každý z nás je na základe svojho krstu povolaný byť aj prorokom, čiže mať účasť na Kristovom prorockom poslaní. Čo to však znamená? Spomeňme tri postoje.
Ohlasovať dobrú zvesť. Aby sme to dokázali, treba načúvať Božie slovo, čiže čítať a meditovať ho, otvoriť mu srdce, aby sa nás dotklo, oživovalo a napĺňalo nás. Ak si nenájdeme čas na čítanie a počúvanie Svätého písma, a na následnú modlitbu, budeme potom iba „falošnými prorokmi“. Budeme totižto odovzdávať iným svoje „slová“ a nie „Božie,“ budeme podávať to, čo chceme my a nie to, čo nám hovorí Boh.
Žiť evanjelium. I keď sme slabí a hriešni, aj keď padáme a vstávame, predsa nám to nemá zabrániť v tom, aby sme snažili uvádzať Božie slovo do života; aby sa evanjelium v nás stalo „telom“, teda nezostalo len mŕtvou literou v knihe, ale sa premenilo na postoje a činy. Aj prasknutá nádoba na čosi slúži. Voda vytekajúca z nej, môže priniesť život malej rastlinke.
Byť si vedomí, že narazíme na odpor. Ako sám Ježiš zažil nepochopenie, odmietnutie, hnev, a vyhnanie, podobné reakcie môžeme očakávať aj my, ak budeme verní evanjeliu. Nemusíme sa však báť, lebo on je s nami.
Myšlienky súvisiace s dnešným evanjeliom:
- Čím napĺňam svoju myseľ a srdce? Koho počúvam? Nie sú to len denné správy čo vyjadrenia politikov? Načúvam aj Bohu, aby som vedel zachytiť a rozpoznať jeho hlas?
- Ako reagujem na to, keď ma niekto kritizuje. Hneď to odmietnem, alebo ma to vedie k zamysleniu sa, či predsa len nie je v tom pravda a či by som nemal čosi v sebe zmeniť?
- Poprosím Pannu Máriu, Kráľovnú prorokov, aby mi pomáhala v mojom prorockom poslaní.
Modlitby Spoločnosti Božieho Slova:
Štvrťhodinová modlitba
Bože, večná pravda, veríme v teba.
Bože, naša sila a spása, dúfame v teba.
Bože, nekonečná dobrota, milujeme ťa celým srdcom.
Svoje Slovo si poslal ako Spasiteľa sveta. Učiň, aby sme v ňom boli všetci jedno.
Vylej na nás Ducha svojho Syna, aby sme oslavovali tvoje meno. Amen.
Vzývanie patrónov Spoločnosti Božieho Slova
Vtelené Božie Slovo oživuj nás svojim Duchom.
Najčistejšia Matka Božia priveď všetkých k svojmu Synovi.
Svätý Michal, Gabriel a Rafael pomáhajte šíriť Božie kráľovstvo na zemi.
Svätý Jozef, Joachim a Anna vyprosujte nám služobníkov evanjelia.
Svätý Peter a Pavol, Ján a Ondrej pomáhajte hlásateľom viery.
Svätý Gregor, Augustín a Vincent prihovárajte sa za všetky stavy Cirkvi.
Svätý Arnold, Jozef, bl. Mária, Jozefa a mučeníci našej Spoločnosti pomáhajte nám v apoštolskej práci.
Pred svetlom Slova a Duchom milosti nech ustúpi temnosť hriechu a noc nevery, a nech žije Srdce Ježišovo v srdciach všetkých ľudí. Amen.

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!